...::Prishtina Forum::...

...::Prishtina Forum::...
 
ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Pse i Roka Armet kunder SHBA-VE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ard1an
Moderator
Moderator


Numri i postimeve : 29
Registration date : 05/03/2007

MesazhTitulli: Pse i Roka Armet kunder SHBA-VE   Sat Mar 31, 2007 10:32 am

Pse i rroka armėt kundėr SHBA-ve?
E Mėrkure 21 Mars 2007
Ish armiku i talibanėve komandant i Aleancės Veriore bisedon me Muxhallah ed-Dauah Veriore
"Ju thoni se lavdia dhe suksesi ėshtė duke e pasuar fenė tuaj. Ju i mbani mjekrat pėr arsye se Pejgamberi [savs] i juaj ka thėnė ashtu. Ju ėndėrroni qė ta theni kryqin. Ju ėndėrroni qė islami tė dominoj. Shiko se nė ēka gjendesh, shiko vetėn tuaj, dhe shiko realitetin tuaj! Ti je i dėbuar. Ti nuk ke shtėpi, ti nuk ke vend dhe nė vendin tėnd tė pret konopi i varjes dhe dėnimi me vdekje. Ne e kemi shkulur tokėn nen kėmbėt tuaja nė Afganistan. Ju nuk keni ndonjė vend tė sigurt nė botė. Ato shtėpia tė cilat ju i keni ndėrtuar nė Afganistan janė shkatėrruar. Bombat dhe sulmet tona i kanė mbytur fėmijėt e juaj tė vogėl dhe nėnat dhe motrat tuaja tė cilat i fshihni prapa mbulesės pėr arsye se Kurani juaj ka thėnė ashtu, janė bėrė viktimė e epshit tonė.

Ti fanatik i ēmendur, i pashtėpi...Mbaje mend!

Nė do tė dėrrmojmė dhe do tė shkatėrrojmė ty. Ne do tė bėjmė ty mėsim pėr myslimanėt tjerė pėr tė marrė mėsim. Ne do tė hedhim ty nė tortura tė xhehenemit dhe ti ke me pas dėshirė tė vdesėsh por ne nuk do tė mbysim ty. Ju jeni terroristėt mė tė mėdhenj nė tėrė botėn. Feja e juaj ėshtė simbol i terrorizmit. Kurani juaj bėnė thirrje nė terrorizėm dhe Pejgamberi juaj ka qenė terroristi mė i madh nė tėrė botėn [Neudhubilahi min dhalik] "

Kėto ishin fjalėt e oficerit Amerikan i cili kishte ardhur pėr ti marrė nė pyetje tė burgosurit Arab nė aeroportin e Kanadaharit.

Si zakon ka qenė se kur tė vijė njė i burgosur arab me mjekėr tė gjatė sė pari e kanė lidhur, pastaj ia kanė qeth kokėn, mjekrėn dhe vetullat. Pastaj iu kanė nėnshtruar torturimeve pėrtej imagjinatės.

Kur i shikoja kėto tortura ndaj tė burgosurve taliban dhe arab unė gėzohesha pa masė. Pėr arsye, se unė mendoja se ata ishin me tė vėrtet terroristė tė cilėt e kanė shkatėrruar vendin tim pėr hir tė dollarit. Kur Rusėt shkuan ata vazhduan me lojėra tė pėrgjakshme. Unė mendoja se kėta persona dėshironin pushtet dhe se ata dėshironin gjakderdhje dhe e urrenin paqen. Unė mendoja se ata vetėm dėshironin qeveri. Unė duhet ta pranoj se isha shumė i vendosur nė bindjen time.

Nė mesin e tė burgosurve arab nė aeroportin e Kandaharit gjendej njė i burgosur i gjatė dhe i pashėm. Fytyra e tij ishte e hijshme. Ai dyshohej tė jetė njėri prej tė rėndėsishmėve. Nuk ngarrohem tė them se hijeshia, vendosmėria, entuziazmi dhe guximi i kėtij arabi qė nė shikim tė parė mė inspirojė. Amerikanėt si zakonisht i lidhėn muxhahidėt dhe i torturuan dhe e filluan bisedėn e tyre tė cilėn e ceka mė parė. Arabi i gjatė pasi qė i dėgjojė ata tha:

"Zotėri, E kaluara e njerėzve e reflekton tė sotshmen e tyre. Tė ia vejmė njė shikim tė kaluarės sė popullit tonė. Ju e thirrni vetėn tuaj bartės tė demokracisė dhe te drejtėsisė dhe na quani neve terroristė. E vėrteta ėshtė se ju jeni terrorist - e jo ne. Ne jemi viktimė e tė ashtuquajturės "Drejtėsi" e juaja. E kaluara jonė dhe e kaluara e juaj ėshtė shėnuar nė faqet e historisė. Historia na tregon se kur bartėsit e kryqit zhvillonin kryqėzatėn e tyre nė tokėn e Palestinės ata derdhnin aq shumė gjak sa qė edhe kėmbėt e kuajve tuaj ishin zhytur nė gjakun e muslimanėve. Gjaku i muslimanėve i vėrshonte rrugėt sikurse uji. Por kur Salahudin Ejubi e morri Palestinėn ai u sjell ndaj tė krishterėve me drejtėsi dhe butėsi. Derisa edhe historianėt tuaj pajtohen me kėtė. Pėrkujto Spanjėn! Dituria, filozofia, mjekėsia, menēuria dhe pasuria ishin thesaret e Spanjės. Ne ia mėsuam Evropės tė gjitha kėto lėndė. Universitetet, institucionet dhe qendrat hulumtuese tė tuajat i kanė mėsuar librat e filozofėve dhe dijetarėve tanė me shekuj, nė njė kohė kur priftit dhe baballarėt tuaj ishin krenarė qė tė jenė analfabet. Kurdoherė, kur njėri prej juve inspirohej prej muslimanėve dhe dėshironte qė tė arrij dituri, autoritetet tuaja kishtare kishin pėr ta varrosur atė pėr sė gjalli. Lideri fetar ėshtė personi mė i respektuar i shoqėrisė sonė por nė shoqėrinė tuaj plaēkitėsit, mashtruesit dhe kopilėt janė ata tė cilėt do tė bėhen Papė dhe priftė.

Kėto janė ato fakte tė cilat janė tė regjistruara nė librat e historisė. Nėse ke guxim qė tė pėrballesh me tė vėrtetėn, atėherė le tė shkojmė nė cilėndo librari nė Uashington. Qyteti juaj, librarit tuaja, librat tuaja... dhe pastaj ato libra do tė vendosin se si jemi sjell ndaj juve kur ne kishim forcė dhe pushtet mbi ju. Sot ju e keni forcėn, ēdo centimetėr e Palestinės ėshtė nė dhimbje tė madhe pėr shkak tė asaj se ēka ju po bėni me muslimanėt. Ju i ndihmuat jehudive qė tė vendosen dhe tė na marrin neve dhe ju vazhdoni qė tė ju ndihmoni atyre qė ta derdhin gjakun tonė. Atyre jehudive tė njėjtė, qė ne i dhamė strehim, shtėpi, respekt dhe respekt nė Spanjė. Kur ju e morėt pushtetin nė Spanjė, ju i dėbuat ata, dhe pastaj Halifeti Otoman i hapi dyert pėr jehudit.

Ju mund tė debatoni me mua nė prezencė tė intelektualėve, historianėve tuaj dhe njerėzve tė ditur. Nėse e vėrteta ėshtė nė kundėrshtim me atė qė unė po e them atėherė ne me tė vėrtet jemi terrorist por nėse ajo qė e kam thėnė ėshtė e vėrtet atėherė lyeni fytyrat tuaja me tė zezė, njėsoj sikurse zemrat tuaja dhe vetėdija juaj ėshtė e zezė, pėr shkak tė veprave tuaja te nxira dhe pėr shkak tė zemrave tė nxira dhe se vetėdijet e nxira nuk i pėrshtaten fytyrės sė bardhė.

Ti thua se ne jemi vjedhės dhe se ne jemi plaēkitės. Pėr Allahun...! Kjo nuk ėshtė e vėrtet. Tė gjithė ne jemi tė edukuar dhe njerėz tė ditur. Disa prej neve janė inxhinier, disa prej neve janė mjekė dhe disa tė tjerė kanė bizneset e tyre. Po tė kishim qenė nė vendet tona ne kishim pėr tė fituar me mijėra dollar. Por shtypja dhe padrejtėsia juaj ndaj muslimanėve na ka detyruar neve qė ti braktisim shtėpitė tona dhe ti rrokim armėt. Dhe ta ngritsh zėrin kundėr shtypjes sipas juve ėshtė terrorizėm por pėr neve ėshtė xhihad.

Ju thoni se ne vrapojmė pas dollarėve tuaj dhe dashuria e dollarėve tuaj na ka sjell neve nė Afganistan. Ne themi se sikurse qė Allahu qė na ka dhėnė si plaēkė luftė municionin e Rusisė nė luftė, njashtu Allahu e ka shkruar plaēkė pėr neve pasurin tuaj. Sipas neve ėshtė bekim i xhihadit dhe shenjė e fitores sonė. Beteja ndėrmjet sė vėrtetės dhe gėnjeshtrės ka filluar. Ne kėtė betejė gėnjeshtra ėshtė dominuese por e vėrteta eventualisht do tė dominoj. Nėse nuk jetojmė qė ta shohim fitoren nė fushėbetejė gjenerata jonė e ardhshme do ta sheh atė. Ju po e derdhni gjakun e muslimanėve - nėse ne nuk hakmerremi pėr ata atėherė gjenerata e ardhshme do ta bėjė atė. [inshAllah]

Ju mendoni se po na poshtėroni duke na i rruar mjekrat, duke na torturuar, duke na lidhur neve dhe duke i mbytur fėmijėt tanė. Pėr neve kjo ėshtė sukses, nder dhe mėnyrė pėr tė iu afruar Allahut. Lufta juaj nuk ėshtė kundėr individėve. Ju vetėm po i pėrdorni emrat e Usames dhe tė Mulla Omerit - lufta e juaj e vėrtet ėshtė kundėr islamit. Ju jeni tė frikėsuar prej realitetit dhe tė vėrtetės. Feja e cila po pėrhapet mė sė shpejti ju ka alarmuar juve. Kurthet dhe planet e juaja kundėr islamit eventualisht do tė bėhen vdekja e juaj. Ju mbėshteteni nė numrin tuaj tė madh dhe nė superioritetin e armėve - ne mbėshtetemi nė fuqinė e imanit tonė. Ju i zėni besė shejtanit, ne i zėmė besė Allahut. Ju po festoni pėr arsye se keni ardhur kėtu dhe i shkatėrruat fuqitė dhe forcėn tonė. Ne nuk mendojmė se ju keni ardhur kėtu, ne mendojmė se juve ju sjellėn kėtu. Ardhja juaj historikisht i pėrngjan Faraonit. Kur ai i ndjekė jehudit me krenari tė pushtetit tė tij valėt e Nilit e shkatėrruan atė dhe ushtrinė e tij. Nė dashtė Allahu trupat e vdekur tuaj do tė barten prej tokės sė Afganistanit dhe idoli i pushtetit tuaj do tė shkatėrrohet me ndeshjen e kėtyre kodrave tė vrazhda dhe humbja juaj do tė jetė edhe mė e keqe se e Rusėve.

Ju i keni sjell tanket dhe armėt tuaja nė Afganistan.

Pse?

Pėr tė na mbytur neve?

Ēka mund tė na bėni diē tjetėr pėrveē se tė na torturoni dhe tė na mbyteni?

Ju mendoni se duke na i rruar mjekrat, duke na torturuar, dhe duke na mbytur ju po na bėni "mėsim" pėr tė tjerėt...Mbani nė mend! Ne nuk e konsiderojmė kėtė fyerje, ne e konsiderojmė kėtė vdekje tė ndershme dhe krenare. Feja jonė e quan kėtė "Shehidllėk". Qėllimi mė i lartė i jetės sė muslimanit ėshtė qė tė jetė shehid. Ne ju falėnderojmė juve pėr sulmimin e Afganistanit. Jo vetėm qė ky sulm i ka vu nė shesh qėllimet tuaja pėr botėn islame, gjithashtu i ka vu nė shesh munafikėt-hipokritėt dhe i ndau ata prej radhėve tė muslimanėve tė pastėr dhe tė sinqertė.

Zotėri!

Tė jesh frikacak dhe tė ikėsh prej fushėbetejės ėshtė njė cilėsi historike e juaja. Kurani ynė thotė se Allahu e ngriti Isain, (paqja qoftė mbi te), tė gjallė nė qiej. Tradita e juaj fetare thotė se kur Isai kishte pėr tu kryqėzuar nė atė moment shokėt e tij nė vend se ta mbrojnė atė ata ikėn prej frikės.

A nuk ju kujtohet se kur Salahudin Ejubi i mundi stėrgjyshit tuaj nė tokėn e Palestinės, njėri prej udhėheqėsve tuaj ia dhuroj motrėn e tij vėllait tė Salahudinit, Mulkul Adlit si ryshfet, pėr tė siguruar paqe pėr botėn krishterė.

Zotėri!

Mos u merakos pėr neve, por merakosu pėr caktimin tuaj shkatėrrues.

Nėse ne mbesim gjallė, ne do tė jem veteran, dhe nėse vdesim prej duarve tuaja ne do tė arrijmė shehidllėk. Por mendoni pėr fundin tuaj. Nėse dėshironi ta shpėtoni vetėn tuaj prej caktimit poshtėrues atėherė ėshtė vetėm njė rrugė. Pranoni islamin dhe bėhuni vėllezėr tanė nė fe. Bėhuni rob tė Allahut dhe pasuesit e Muhamedit alejhi selam. Kjo ėshtė e vetmja rrugė pėr shpėtimin tuaj."

Kur arabi e arriti kėtė pjesė tė fjalimit tė tij, sytė e tij u lagėn me lot dhe zėri i tij dridhej derisa ai e ngrite fytyrėn e tij tė pashme, tė mėshirshme dhe tė shkėlqyeshme kah qielli dhe tha:

"O Allah! O Allah! O Allah! Ti bėhu dėshmitarė ! Unė e kamė dorėzuar mesazhin Tėnd tek kėta njerėz."

"O Allah! Kėta rob Tuaj nuk e dinė se ēka ėshtė udhėzimi dhe ēka ėshtė devijimi. Ata nuk e dinė se ēka ėshtė e vėrteta dhe ēka ėshtė gėnjeshtra. O Allah! Ke mėshirė ndaj robėrve Tuaj dhe shpėtoj ata prej zjarrit tė xhehenemit."

Ai filloj tė lutet nė arabisht me lot nė sytė e tij dhe me zėrin e dridhur. Zėri i bukur i tij kishte shumė dhimbje. Ēdo fjalė e tij ishte si njė pikė vese e cila ma ndriste zemrėn dhe shpirtin tim. Fjalėt e tij u lėshuan nė shpirtin tim dhe e kuptova se ishte musliman i vėrtet dhe ēka do qė kishte thėnė e kishte thėnė prej thelbit tė zemrės sė tij. Pastaj ai heshti dhe ishte njė qetėsi e gjatė. Unė u ndjeva sikurse arabi nė pranga... nuk ishte i burgosur... por se ishte njė njeri i lirė. Ndėrsa ata amerikanėt qė mė parė flitnin shumė mbetėn pa fjalė apo ishin sikurse nuk kishin asgjė pėr tė iu pėrgjigjur. Pėr 10 minuta mbretėronte vetėm heshtje. Pastaj njė amerikan e ngriti kokėn e tij dhe e vėshtroj arabin. Ai e lėshoj njė zė tė gjatė sikurse ofshamė dhe shkoj. Njė amerikan tjetėr shkoj me tė.

Kjo ishte ndodhia e parė qė mė bėri tė mendoj pėr kėta njerėz. Sa mė shumė qė mendoja aq mė shumė bindesha se kėta njerėz nuk dėshirojnė qeveri apo para. Se ata nuk janė terrorist si mendoja. Ata nuk janė kėrcėnim pėr paqen nė botė. Gjakderdhja nuk ėshtė qėllimi i tyre. Qėllimet e tyre janė tė ndershme dhe tė larta. Ata janė tė vėrtet ndaj fjalėve tė tyre dhe tė vendosur nė karakteret e tyre. Kur e krahasova vetėn time me ata e kuptova se unė isha plotėsisht i kundėrt me ata.

Observimi i kėtyre arabėve tė varfėr mė kujtoj kohėn kur amerikanėt e sulmuan Afganistanin dhe e hapėn gojėn e thesarit tė tyre. Unė dhe me mijėra Afganistanez sikurse unė e shiten vetėn pėr $100 apo $150 nė ditė dhe morėm pjesė nė shkatėrrimin e vendit tonė dhe i mbytėm bashkėvendėsit tanė dhe arabėt.

Arabėt e gjorė nė njė anė dhe bilionė dollarė nė anėn tjetėr tė ofruar prej Amerikės...Ēka i shtyri talibanėt qė ti zgjedhin arabėt pėr mbi tė gjitha paratė dhe ti bėjė shembull tė rrallė tė plot besimit? Ky mendim u bė pika kthyese nė jetėn time. Por Allahu dėshiroj qė unė tė mbetem injorant edhe pėr njė kohė dhe tė dėshmoj pėr mė shumė ndodhi tė barbarizmit dhe tė armiqėsisė Amerikane kundėr islamit, kjo ishte e shkruar nė fatin tim.

Ekziston njė lidhshmėri me rastin e Afganistani ku shumica e njerėzve nuk e dinė. Kurdo herė qė muxhahidėt arab apo taliban qė arrestoheshin prej fronteve tė ndryshme ata veēanėrisht silleshin nė Kandahar. Tė burgosurit lidheshin nė Kandahar pėr njė periudhė pastaj ata dėrgoheshin nė aeroportin e Kandaharit prej ku ata dėrgoheshin nė Kub pėrmes Turqisė. Nuk ka qenė pėr arsye se aeroporti ishte nė Kandahar. Ka shumė aeroporte nė vende tė ndryshme tė Afganistanit. Nė shikim tė parė ishte shumė e ēuditshme pėr arsye se ishte njė harxhim shtesė. Tė jesh i sigurt pėr njė gjė se, amerikanėt nuk e bėjnė asnjė gjė pa ndonjė arsye. Ēdo gjė qė bėjnė ata prapa saj e fshehin njė qėllim special dhe njė fshehtėsi. Njė ditė e pyeta njė amerikan pijanec - pėr arsyen pėr tė cilėn e ceka mė parė.
Ai mė tha:

"Po shok! Ėshtė njė arsye e veēantė pėr sjelljen e tyre nė Kandahar dhe njerėzit e zakonshėm nuk janė tė vetėdijshėm pėr kėtė...Kur ishte beteja ndėrmjet Afganėve dhe Rusėve filloj njė valė e madhe e xhihadit nė tėrė botėn dhe muslimanėt anembanė botės filluan tė vijnė nė Afganistan. Kėto ndjenja tė xhihadit pa dyshim se ishin alarmuese pėr neve. Pas rėnies sė Rusisė ne gjetėm mėnyrėn pėr ti pėrballuar kėtij kėrcėnimi. Ne i bėmė qė ata tė luftojnė ndėrmjet veti dhe ata i harxhuan energjitė e tyre ndaj njėri tjetrit. Pas njė kohe ne e kuptuam se kjo metodė nuk ishte aq e dobishme. Pastaj talibanėt e stabilizuan dhe xhihadistėt gjetėn njė shtėpi tė re. Afganistani u bė bazė e kampeve pėr muslimanėt anembanė botės. Ato kampe tė trajnimit nė Afganistan tė cilat u konstruktuan prej dollarėve tanė nė kohėn e okupimit Sovjetik, nė tė njėjtat kampe gjatė kohės sė talibanėve bėheshin thirrje kundėr Amerikės.

Edhe pse Kabulli ėshtė kryeqytet, dhe se makineria politike dhe qeveritare punon atje, por Kandahari konsiderohet tė jetė qendėr e Afganistanit nga perspektiva fetare. Kandahari ishte qendėr e lėvizjes sė talibanėve dhe qytet i stėrgjyshėrve tė Mulla Omerit. Nė kėtė qytet muxhahidėt talibanė dhe arab e kanė pas zakon tė ėndėrrojnė pėr dominimin islam. Ata e kanė pas zakon qė tė planifikojnė pėr shkatėrrimin e Amerikės dhe pėr pėrhapjen e ideve tė xhihadit.

Ne i poshtėruam muxhahidėt arab dhe taliban nėpėr rrugėt e Kandaharit qė sytė e tyre tė cilėt ėndėrronin pėr shkatėrrimin e Amerikės, tė shohin se ēdo centimetėr e Kandaharit ėshtė nen okupimin tonė. Ato xhami tė Kandaharit nė tė cilat ata e kanė pas zakon qė tė luten pėr dominimin e islamit dhe pėr humbjen tonė tani ato janė nen kontrollin tonė, pasuesve tė Jezu Krishtit. Sundimtarėt e botės islame tani mė ata janė robėrit tanė, por kėta disa mysliman tė ēmendur na shkaktonin kokė dhembje. Ne jo vetėm qė dėshirojmė qė ti shtypim ndjenjat e tyre islame... ne dėshirojmė qė ta mbysim vetėdijen e tyre. Ne dua ti shtypim trupat dhe personalitetet e tyre. Ne dėshirojmė qė ti them ata nė mėnyrė psikologjike. Mėnyra mė e mirė psikologjike ishte qė ti poshtojmė ata duke i lidhur sikurse shtazėt dhe ti trajtojmė ata sikurse qenė ne ndėrtesat e atij qyteti nė tė cilin ata jetuan me nder dhe nė tė cilin ecnin me krenari - qyteti i cili ishte simbol i lavdisė sė tyre nė mėnyrė qė ata ta krahasonin jetėn momentale me atė tė kaluarėn dhe ta shikonin gjendjen e qytetit kėshtu qė ta kuptojnė se ėndrra e tyre qė ta bėjnė islamin suprem ėshtė vetėm njė mashtrim. Dhe gjithashtu ti bėjmė ata tė besojnė se Amerika ėshtė e pa mundshme."

Kur ai u ndal unė e pyeta njė pyetje e cila menjėherė mė erdhi nė mendje:

"Nė rregull, sa kanė pat sukses planet tuaja?"

"Ne kemi dėshtuar nė planin tonė" mė tha ai.

Pėrgjigja e tij ishte e kundėrt me atė qė unė mendoja.

"Por pse?" Unė e pyeta atė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pse i Roka Armet kunder SHBA-VE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
...::Prishtina Forum::... :: Lajmet Ditore-
Kėrce tek: